A KucsiTanya tábor egyik fő vállalása, hogy egy olyan “kütyümentes” világot teremt, ahol ötvöződnek a hétköznapoktól eltérő, új kihívások, amit a tanyasi élet adta életmód kínál, a táborokra jellemző izgalmas nyári kalandokkal. Ahol előtérbe kerülnek az emberi kapcsolatok, a játékok izgalma, és a természet szeretete. Ennek a célnak a megfogalmazásához az a felismerés vezetett, amit Dr. Katerina Flora pszichológus is megfogalmazott munkájában, miszerint:
“A fiatalok egyre inkább kötődnek az internethez, mint a kommunikáció, a tanulás és az új kihívások keresésének eszközéhez, miközben egyre inkább befelé fordulnak, gyanakvóvá válnak, és a másokkal való szemtől szembeni kommunikációt gyakran túlságosan időigényesnek és feleslegesnek tartják.” (Dr. Katerina Flora: Internetfüggőség a serdülők és a fiatal felnőttek körében; 2018)
Ezért is vállalkozunk arra, hogy ezzel a táborral bebizonyítsuk a résztvevő gyerekek számára, hogy egy nyári tábor mennyire élménydús tud lenni, még ha a digitális eszközöktől távol is maradunk. A gyerekek így tapasztalati úton juthatnak arra a felismerésre, hogy mennyire jó érzés tud lenni egy közösséghez tartozni vagy mennyire felszabadító tud lenni a saját kortársaikkal töltött idő. Ez a kihívás már régóta jelen van:
“Az első tábor, amiben szervezőként részt vettem 2010 nyarán volt. Amikor az okostelefon első generációi már ismertek, a különböző konzolos játékok népszerűek, az internet pedig napi használatban voltak Magyarországon. Már akkor kihívást jelentett, hogy a gyerekeknek izgalmas alternatívát mutassunk a virtuális valósággal szemben. Ahogy pedig a technika fejlődik, ez az állítás annál inkább igaz. Viszont az is megfigyelhető, hogy akármennyire fejlettek lehetnek ezek az eszközök, a gyerekeknek közösségi élményre akkor is szükség van. Főleg ebben a meghatározó korban. Ezért is törekszünk arra, hogy a táborainkban a fókuszban a közösségi élmények legyenek, a közösen átélt kalandok által. A telefonokat a tábor elején beszedjünk, és csak a napi kapcsolattartás miatt adjuk vissza a gyerekeknek egy-egy órára naponta. A tapasztalatom azt mutatja, hogy az első nap még fura ez a rendszer a résztvevőknek, főleg amikor hiába nyúlkálnak a telefonjukért, az nincs a zsebükben. Viszont ha kellőképpen lekötjük a figyelmüket a tábori eseményekkel, akkor viszonylag hamar el tudják engedni ezen eszközök hiányát, s a tábor eseményeire tudnak koncentrálni. S hamar felfedezik, hogy mennyire jó tud lenni a közösségi kikapcsolódás, a kortársaikkal eltöltött idő.” (Balázs a korábbi évek tapasztalatairól).
Ezért alkottuk meg úgy a KucsiTanya tábor világát, hogy a közösség élmények és az ebben rejlő értékek legyenek a fókuszban.
Ha nem szeretnél lemaradni a lehetőségről, kattints és jelentkezz:
Nem szeretnék lemaradni!